Ermənistan təcavüzünün nəticələri

Ermənistan təcavüzünün nəticələri

Tarixdən məlum olan Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrindən sonra Rusiyanın maraqlarına xidmət edən və cənubi Qafqazda daimi münaqişə ocağı yaratmaq ən əsası Türkiyə ilə Azərbaycanın əlaqəsini kəsməq məqsədilə İran, Türkiyə və digər ölkələrdən kütləvi şəkildə mənfur xislətli ermənilər indiki Ermənistan adlandırılan ata-baba yurdumuz olan Qərbi Azərbaycan (İrəvan, Dərələyəz, Göyçə, Mehri, Ağbaba, Basarkeçər və s.) torpaqlarımıza köçürüldü. Bununla yetinməyən ermənilər ruslardan və himayədarlarından aldıqları maddi və silah dəstəyi sayəsində Qarabağa soxuldular. Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi - Dağlıq Qarabağın, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun (Laçın-1992-ci il 18 may tarixdə, Kəlbəcər-1993-cü il 2 aprel tarixdə, Ağdam-1993-cü 23 iyul tarixdə, Cəbrayıl-1993-cü il 23 avqust tarixdə, Füzuli-1993-cü il 23 avqust tarixdə, Qubadlı-1993-cü il 31 avqust tarixdə, Zəngilan-1993-cü il 29 oktyabr tarixdə) ərazisi işğal olunmuş, Dağlıq Qarabağdan, ətraf rayonlardan, həmçinin Ermənistanla və ya Dağlıq Qarabağla həmsərhəd olan yaşayış məntəqələrindən 700 min nəfərədək azərbaycanlı öz daimi yaşayış yerlərindən məhrum olaraq məcburi köçkün düşmüş və respublikanın 62 şəhər və rayonunda, 1600 - dən çox sıx məskunlaşma obyektində müvəqqəti məskunlaşmışdır.

Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 20 min nəfər azərbaycanlı həlak olmuş, 100 min nəfər yaralanmış, 50 min nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarət alaraq əlil olmuş, 4011 nəfər itkin düşmüşdür.

Erməni təcavüzkarları işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini təşkil edən mədəniyyət obyektlərini xüsusi qəddarlıqla məhv etmişlər. Ələ keçirdikləri ərazilərdə onlar 12 muzeyi və 6 rəsm qalereyasını, tarixi əhəmiyyətli 9 sarayı qarət etmiş və yandırmışlar. Nadir tarixi əhəmiyyətli 40 min muzey sərvəti və eksponatı talan olunmuş, 44 məbəd və 9 məscid təhqir edilmişdir. Dağıdılan və yandırılan 927 kitabxanada dörd milyon altı yüz min kitab və misilsiz əlyazma nümunələri məhv edilmişdir.

Erməni vəhşiliyinin dayandırılması və doğma torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə Azərbaycanımızın bütün bölgələri kimi Samux rayonundan da vətənin müdafiəsinə qalxan döyüşçülərimiz olmuşdur.

Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuş oğulların xatirəsini əbədiləşdirmək üçün Samux rayonunda “Samux Şəhidləri ” abidəsi yaradılmışdır.

Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda gedən döyüşlərdə Samux rayonu 104 şəhid vermişdir. Onlardan 8 nəfəri itkin düşmüşdür. Samux öz şəhidlərinin adlarını əbədiləşdirmək məqsədilə onların adları küçələrə, parklara verilmişdir. Tanrıdan bütün şəhidlərimizə rəhmət diləyir. Ruhları qarşısında sonsuzadək baş əyirik.

Samux şəhidləri:

1. Abbasov İlkin Bahadur oğlu 27.02.1975-ci ildə Samux rayon İnistitut qəsəbəsində anadan olub. 06.04.1995-ci ildə Fizuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

2.Abbasov Dilqəm Şəmil oğlu 03.02.1972-ci ildə Samux rayon Əlibayramlı kəndində anadan olub. 09.06.1993-cü il Murov dağ istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

3.Abbasov Elbrus Eldar oğlu 24.09.1969-cu ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 28.08.1993-cü il Ağdam istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

4.Abbasov Ələmşah Əsgər oğlu 12.07.1970-ci ildə Samux rayon Qaraarxqəsəbəsində anadan olub. 26.01.1993-cü il Kəlbəcər istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

5. Ağayev Sənan Fərrux oğlu 01.09.1959-cu ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 30.11.1990-cı ildə Xanlar rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

6.Ağayev Elşən Gülşad oğlu. 05.10.1972-ci ildə Samux rayonu Qarayeri qəsəbəsində anadan olmuşdur.İtkin

7.Ağamalıyev Şahmalı Şəmistan oğlu. 23.03.1973 -cü ildə Samux rayon Füzuli kəndində anadan olub. 03.08.1994-cü Füzuli rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

8.Aydınov Mahir Bilal oğlu 09.09.1973-cü ildə Samux rayon Salahlı kəndində anadan olub. 19.10.1992 –ci il Laçın rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

9.Babayev Salman Balaş oğlu 21.06.72 –ci ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 18.09.1993-cü ildə Ağdam istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

10. Bağırov Şirvan Şərif oğlu 05.11.1968-ci ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olmuşdur. 08.04.1992-ci ildə Hacıkənd istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

11.Bağırov Fərhad İsrafil oğlu 20.04.1971-ci ildə Samux rayon Qaraarx kəndində anadan olub. 21.10.1992 –ci ildə Laçın istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

12.Bayramov Fuad Kərəm oğlu 01.09.1975-ci ildə Samux rayon Tatlı kəndində anadan olub. 17.04.1994 –cü ildə Tərtər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

13.Bayramov Azad Zahid oğlu 20.09.1971-ci ildə Samux rayonYenikənd kəndində anadan olub. İtkin

14.Bədəlov Rafiq Sədi oğlu 21.08.1960-cı ildə Samux rayon İnistitut qəsəbəsində anadan olub. 23.09.1992-ci ildə Ağdərə rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

15.Çələbiyev Şıxəmir Vaqif oğlu 26.08.1972-ci ildə Samux rayon Burunqovaq kəndində anadan olub. 21.04.1994-cü ildə Fizuli rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

16.Əhmədov Sadiq Yaqub oğlu 05.12.1973-cü ildə Samux rayon Əlibayramlı kəndində anadan olub. 07.09.1992 –ci ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

17.Əkbərov Mahir Sabir oğlu 21.03.1966-cı ildə Samux rayon Qarabağlar kəndində anadan olub. 04.01.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

18.Əliyev Ərəstun Ələsgər oğlu 07.08.1969 -cu ildə Samux rayon Qarabağlar kəndində anadan olub. 04.01.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

19.Əliyev Akif Kazım oğlu 08.10.1965-ci ildə Samux rayon İnistitut qəsəbəsində anadan olub. 17.04.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

20.Əliyev Səhrəddin Yaqub oğlu 20.10.1954-cü ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 30.11.1990-cı ildə Xanlar istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

21.Əliyev İxtiyar Arif oğlu 02.02.1966 -cı ildə Samux rayon Əhmədbəyli kəndində anadan olub. 22.05.1993-cü ildə Kəlbəcər rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

22.Əliyev Şahin Sadiq oğlu 04.02.1966-cı ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 18.03.1992-ci ildə Hacıkənd istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

23.Əliyev Dilşad Kamıl oğlu 01.06.1986 -ci ildə Samux rayon Lək kəndində anadan olub. 07.03.1995-ci ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

24.Əliyev Rəfail Miri oğlu 01.05.1975-ci ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 15.01.1994-cü ildə Beyləqan istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

25.Əsgərov Əsgər Mansır oğlu 02.03.1971-ci ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub.İtkin.

26.Fətiquliyev Xəqani Vəli oğlu 08.12.1966-cı ildə Samux rayon Qaraarx qəsəbəsində anadan olub. 02.01.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

27.Həsənov Asim Tağı oğlu 02.03.1969-cu ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 17.12.1993 –cü ildə Murov dağ istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

28. Həsənov Xasay Sabutay oğlu 16.05.1972-ci ildə Samux rayon Qovlarsarı kəndində anadan olub. İtkin.

29. Hüseynov Vidadi İlyas oğlu 21.10.1975-ci ildə Samux rayon Çobanabdallı kəndində anadan olub. 20.01.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

30. Xəlilov Etibar Bayram oğlu13.08.1961 -ci ildə Samux rayon Ağasbəyli kəndində anadan olub. 06.05.1994 –cü ildə Ağdərə rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

31. Xəlilov Xəlil Qafar oğlu 21.12.1975-ci ildə Samux rayon Lək kəndində anadan olub. 26.04.1994 Tərtər rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

32. Xəlilov Möləm Cahangir oğlu 26.04.1976 -cı ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 02.07.1997 Ağcabədi istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

33. Xəlilov Rizvan Məmmədtağı oğlu 30.10.1961-ci ildə Samux rayon Salahlı kəndində anadan olub. 20.06.1991-ci ildə Qazax istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

34. Xəlilov Məcid Ələddin oğlu 12.01.1972-ci ildə Samux rayon Salahlı kəndində anadan olub. 02.10.1992-ci ildə Xocavənd rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

35. Xəlilov Mehman İslam oğlu19.06.1974-cü ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 25.09.1992-ci ildə Ağdərə rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

36. İsmayılov Bayram Əliqardaş oğlu20.02.1967 -ci ildə Samux rayon Qaraarx qəsəbəsində anadan olub. 20.02.1967-ci ildə 31.12.1993 Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

37. Kaydin Dmitri Veniaminovıç 12.06.1955-ci ildə Samux rayon İnstitut qəsəbəsində anadan olub. 18.04.1993-cü ildə Kəlbəcər rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

38. Kərimov Dəyanət Teymur oğlu 02.05.1974-cü ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 27.11.1992-ci ildə gedən döyüşlərdə şəhid olub.

39. Kərimov Mübariz Məmməd oğlu19.06.1968-ci ildə Samux rayon Ziyadlı kəndində anadan olub. 17.04.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

40. Kərimov Nizaməddin Həsən oğlu26.12.1975-ci ildə Samux rayon Seyidlər kəndində anadan olub. 13.11.1994-cü ildə Goranboy istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

41. Qasımov Abbas Talıb oğlu 24.01.1970-ci ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 05.07.1992-ci ildə Ağdərə rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

42. Qasımov Asif İzzət oğlu 19.10.1969 -cu ildə Samux rayon Əliuşağı kəndində anadan olub. 02.11.1994-cü ildə Ağdərə rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

43. Qasımov Ədalət Sabutay oğlu 17.04.1973-cü ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub.İtkin

44. Qayibov Nizaməddin Əjdər oğlu22.06.1974 -cü ildə Samux rayon Əhmədbəyli kəndində anadan olub. İtkin

45. Qəhrəmanov Elbaris İlyas oğlu 27.03.1973-cü ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 24.04.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

46. Quliyev Məqsəd Eyyub oğlu 30.10.1965-ci ildə Samux rayon Çobanabdallı kəndində anadan olub. 11.09.1994-cü ildə Fizuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

47. Quliyev Asim Müseyib oğlu 10.11.1966-cı ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 28.12.1993 Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

48. Quliyev Alim Arif oğlu 09.10.1966-cı ildə Samux rayon Əliuşağı kəndində anadan olub. 08.02.1994 Murov dağ istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

49. Quliyev Kamil Arif oğlu 04.08.1972-ci ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 17.01.1994 Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

50. Quliyev Nizami Ağa oğlu15.04.1957-ci ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 26.01.1994 Fizuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

51. Quliyev Mahir Əli oğlu13.10.1975 -ci ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 14.01.1994 Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

52. Quliyev Murad Sabir oğlu27.05.1974 -cü ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 22.09.1972 Çıldıran istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

53. Quliyev Şahin Arif oğlu 15.03.1974 -ci ildə Samux rayon Qarayeri 28.01.1994 Fizuli rayonu uğurunda döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

54. Ləzgiyev Çingiz İlyas oğlu17.02.1973 -cü ildə Samux rayon Sərkar kəndində anadan olub. 16.05.1997-ci ildə Tərtər istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

55. Mehdiyev Münasib Namaz oğlu 23.08.1975 Samux rayonu Qovlarsarı kəndində anadan olub. İtkin.

56. Məhərrəmov Zaur Eyvaz oğlu 15.01.71 Samux rayonu Çobanabdallı kəndində anaadan olmuşdur. 29.10.92 Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

57. Məmmədov Mehman İsax oğlu 05.09.1965-ci ildə Samux rayon Çobanabdallı kəndində anadan olub. 15.01.1994 -cü ildə Beyləqan rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

58. Məmmədov Faiq Rəsul oğlu 23.09.1970-ci ildə Samux rayon Qarabağlar kəndində anadan olub. 31.12.1993-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

59. Məmmədov Elçin Camal oğlu 16.02.1967-ci ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 15.01.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

60. Məmmədov Vüqar Məzahir oğlu 05.01.1970 -ci ildə Samux rayon Əliuşağı kəndində anadan olub. 17.01.1994-cü ildə Ağdərə uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

61. Məmmədov Anar Aqil oğlu 14.04.1971-ci ildə Samux rayon Tatlı kəndində anadan olub. 21.06.1993-cü ildə Ağdam uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

62. Məmmədov Vəzir Şəmşəddin oğlu 28.08.1968-ci ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 12.04.1994-cü ildə Ağdam uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

63. Məmmədov Şahbaz Zülfüqar oğlu 01.07.1965-ci ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 15.12.1993-cü ildə Füzuli uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

64. Məmmədov Vüqar Sovet oğlu 1972-ci ildə Samux rayon Sərkar kəndində anadan olub. 31.12.1993-cü ildə Ağdam uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

65. Məmmədov Əvəz Malik oğlu 01.04.1973 -cü ildə Samux rayon Ziyadlı kəndində anadan olub.İtkin

66. Məmmədov Habil Sovet oğlu31.05.1971 -ci ildə Samux rayon Qırmızı Samux kəndində anadan olub. 11.10.1992-ci ildə Xocavənd uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

67. Məmmədov Ruslan İslam oğlu 27.02.1974-cü ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub.İtkin

68. Mirzəyev Məhruz Sadıq oğlu 25.07.1965-ci ildə Samux rayon Qarabağlar kəndində anadan olub. 31.12.1993-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

69. Musayev Namaz Kamıl oğlu 02.05.1972-ci ildə Samux rayon Hacıalılı kəndində anadan olub. 22.12.1993-cü ildə Fizuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

70. Mustafayev Vəsfi Arzuman oğlu 1975-ci ildə Samux rayon Salahlı kəndində anadan olub. 1994-cü ildə Kəlbəcər rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

71. Mustafayev Həmid Baba Oğlu 15.11.1961 -ci ildə Samux rayon Qarabağlı kəndində anadan olub. 01.01.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

72. Mustafayev Elçin Məmməd oğlu 12.06.1969-cu ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 21.01.1993-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

73. Mustafayev Nizami Məmməd oğlu 20.11.1970-ci ildə Samux rayon Qarayeri qəsəbəsində anadan olub.21.01.1993 Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

74. Nağıyev Rizvan Əli oğlu01.01.1958-ci ildə Samux rayon İnstitut qəsəbəsində anadan olub. 10.04.1992 Tərtər rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

75. Nəbiyev Arif Dilsuz oğlu08.12.1972-ci ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 06.01.1993 Laçın rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

76. Nəcəfov Mahmud Həsən oğlu05.12.1971-ci ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 14.04.1994 Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

77. Nəsibov Rövşən Binnət oğlu 14.07.1973-cü ildə Samux rayon Zazalı kəndində anadan olub. 23.01.1994 Kəlbəcər rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

78. Orucov Şaiq Nəcəf oğlu1972-ci ildə Samux rayon İnstitut qəsəbəsində anadan olub. 21.07.92-ci ildə Ağdərə rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

79. Pənahov Vüsal Bədəl oğlu29.07.1975-ci ildə Samux rayon Qovlarsarı kəndində anadan olub. 25.01.1994-cü ildə Beyləqan istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

80. Ramazanov Əflatun Məmməd oğlu 02.02.1972-ci ildə Samux rayon Poylu kəndində anadan olub. 28.06.1993 Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə həlak olmuşdur.

81. Rəcəbov Cəlal Rəcəb oğlu 05.12.1975-ci ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olmuşdur. 30.05.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

82. Rəcəbov Mirzə Rəcəb oğlu 30.08.1973-cü ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 03.05.1994-cü ildə Ağdam rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

83. Rəhimov Masim Qoşqar oğlu 19.10.1970-ci ildə Samux rayon Çobanabdallı kəndində anadan olub. 11.08.1992-cü ildə Tərtər istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

84. Rüstəmov Şahlar Qaçay oğlu 26.07.1969-cu ildə Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. İtkin

85. Rüstəmov Gündüz Sovet oğlu 01.01.1973-ci ildə Samux rayon Qırmızı Samux kəndində anadan olub. 11.07.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

86. Rzayev İzzət Alim oğlu19.08.1975 -ci ildə Samux rayon Ziyadlı kəndində anadan olub. 15.01.1995-ci ildə Çaylı istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

87. Rzayev Rafiq Tofiq oğlu03.01.1974-cü ildə Samux rayon Alabaşlı kəndində anadan olub. 03.10.1992-ci ildə Çıldıran istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

89. Sadıqov Zahir Arif oğlu01.09.1978-ci ildə Samux rayon Zazalı kəndində anadan olub. 19.01.1994-cü ildə Beyləqan istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

90. Salmanov İntiqam Camal oğlu01.10.1963 -cü ildə Samux rayon İstixana qəsəbəsində anadan olub. 07.04.1994 -cü ildə Murov dağ istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

91. Sarıyev Elxan Arzuman oğlu 26.09.1975-ci ildə Samux rayon Burunqovaq kəndində anadan olub. 20.01.1994 -cü ildə Tərtər istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

92. Süleymanov İlqar İmran oğlu 19.04.1975 -ci ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub. 18.12.1993-cü ildə Beyləqan istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

93. Süleymanov Elsevər Tofiq oğlu 08.04.1975-ci ildə Samux rayon Salahlı kəndində anadan olub. 10.01.1994 Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

94. Tağıyev Fikrət Fəhrad oğlu26.10.1962 -ci ildə Samux rayon İnstitut qəsəbəsində anadan olmuşdur. 07.05.1992 Xanlar rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

95. Verdiyev Məmmədqulu Həsən oğlu 08.08.1959-cu ildə Samux rayon Əliuşağı kəndində anadan olub. 06.01.1994 –cü ildə Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

96.Yediyarov Yediyar İbrahim oğlu 14.09.1975-ci ildə Samux rayon Sərkar kəndində anadan olub. 29.01.1993-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

97. İsgəndərov Eltun Xaləddin oğlu Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı 21.10.1990 –cı ildə Samux rayon Əhmədbəyli kəndində anadan olub. 18.06.2009-cu ildə Sərhəd qoşunları Cəlilabad rayonunda şəhid olmuşdur.

98. Heydərov Pərvin Natiq oğlu 21.12.1991-ci ildə Samux rayon Füzuli kənd 13.10.2010-cu ildə Sərhəd qoşunları

99. Zeynalov Əsgər Teymur oğlu 17.12.1960-ci ildə Samux rayon Nəbiağalı 07.10.1993-cü ildə Murov dağ istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

100. Zeynalov Zahid Fərman oğlu 21.09.1975-ci ildə Samux Qarayeri qəsəbəsində anadan olub. 01.02.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

101. Zamanov Babək Əziz oğlu 20.03.1976-cı ildə Samux rayon Kolayır kəndində anadan olub.26.04.1997-ci ildə Beyləqan istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

102. Yusifov Rabil Aslan oğlu 24.04.1961-ci ildə Samux rayonu Sərkar kəndində Samux rayonu 13.01.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

103. İsmayılov Zaur İsmayıl oğlu15.08.1976 -cı ildə Samux rayon Nəbiağalı qəsəbəsində anadan olub. 07.06.1994-cü ildə Füzuli rayonu uğurunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur.

104. Əsədli Fərman Elçin oğlu. Samux rayonu 10.09.1990-cı ildə Samux rayonu Sərkar kəndində anadan olub. 03.04.2016-cı ildə Tərtər istiqamətində Şıxarx qəsəbəsində şəhid olmuşdur.